Brak obsługi JavaScript

Państwa przeglądarka ma wyłączoną obsługę Java Scriptu bądź go nie obsługuje.

Część funkcjonalności serwisu nie będzie dla Państwa dostępna.

Zalecamy włączenie obsługi Java Scriptu bądź zainstalownie innej przegląrki np.: Fire Fox-a

Za utrudnienia przepraszamy.

Program konferencji

Pobierz program w formacie PDF Program w wersji pdf
01/12/2020
16:00–16:20
Otwarcie konferencji
16:20–17:00
Wykład: Inspiracja, współpraca, rozwój: Nie daj się z(w)łamać, czyli budujemy fundament bezpiecznej edukacji online

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, jak nauczyciel może przygotować siebie oraz wykorzystywany podczas nauczania online sprzęt i oprogramowanie do tego, aby bezpiecznie prowadzić lekcje w cyfrowej szkole. Przyjrzymy się przykładom potencjalnych niebezpieczeństw i poradzimy, jak nie stać się ich ofiarą.

eksperci: Jerzy Dorożko, Marek Wróblewski

 

02/12/2020
15:00–16:00
Sesja warsztatowa 1

1. TIK w edukacji historycznej (historyczne escape roomy) - Katarzyna Sopolińska

Podczas sesji warsztatowej uczestnicy poznają możliwości darmowej platformy Wakelet, dzięki której można nie tylko selekcjonować i organizować materiały umieszczone w Internecie lub stworzone przez użytkowników, ale przede wszystkim organizować współpracę. Na platformie można zgromadzić filmy, artykuły, zdjęcia, informacje znalezione na Twiterze, linki lub własny tekst. Stworzone kolekcje da się wykorzystać w działaniach projektowych, na lekcjach stacjonarnych i w nauczaniu zdalnym. W trakcie warsztatów uczestnicy zobaczą konkretne przykłady użycia narzędzia Wakelet do prowadzenia lekcji historii. Poznają również sposoby tworzenia kolekcji niezbędnych do zaprojektowania historycznego escape roomu.

2. TIK nie tylko dla informatyków (czyli bezpieczniej w sieci) - Jerzy Dorożko

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o hasłach, ale bałeś się zapytać. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak tworzyć hasła, które spełniają wymogi bezpieczeństwa, czym jest U2F, co to jest sprzętowe urządzenie uwierzytelniające i jak z niego skorzystać oraz skonfigurują menedżer haseł.

3. TIK dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (LearningApps, Toonytool, Jigsawplanet, Fodey, Quiver, Vocaroo) - Beata Wójcik

W trakcie sesji warsztatowej zaprezentowane zostaną narzędzia TIK, które znacznie uatrakcyjnią pracę z uczniami w edukacji wczesnoszkolnej, są proste i intuicyjne w użyciu, a przede wszystkim angażują i motywują uczniów do pracy i nauki. Są one także przydatne przy realizacji projektów eTwinning.

4. TIK w logopedii (Wakelet: narzędzie, które z sukcesem może być wykorzystane w pracy logopedy) - Monika Witasik

Podczas spotkania dowiesz się, w jaki sposób można wykorzystywać Wakelet w pracy logopedy. Zaprzyjaźnisz się z narzędziem i nauczysz się tworzyć swoje kolekcje. Dowiesz się, w jaki sposób dzielić się utworzonymi kolekcjami z podopiecznymi (jako utrwalanie pracy gabinetowej w domu) i nauczysz się współpracować w narzędziu z innymi logopedami/ nauczycielami. Poznasz magię czytnika imersyjnego i jego zastosowania w zajęciach.

5. TIK w edukacji polonistycznej (Canva, WiseMapping) - Marlena Kowalska

Warto zauważyć, że wśród priorytetów MEN w roku szkolnym 2020/21 jest rozwijanie samodzielności i kreatywności uczniów, wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Narzędzia, które zostaną zaprezentowane, mocno wspierają realizację tych wytycznych. Canva to nie tylko program graficzny. Dzięki niemu uczniowie mogą nauczyć się nowoczesnego projektowania i wykorzystania cyfrowych narzędzi XXI wieku. To program, który rozwija uczniowską kreatywność i kształci umiejętności współpracy. Canva dla edukacji niesie wiele możliwości dla ucznia i nauczyciela - praca w realnym czasie nad projektem, działanie w zespole, wzajemne komentowanie działań, szybka informacja zwrotna, burza mózgów zapisana w projekcie, wspólna książeczka, prezentacja, aranżacja przestrzeni wykonana przez określoną grupę uczniów – to tylko niektóre elementy programu Canva, o których będzie mowa podczas warsztatu. Drugim narzędziem, który zostanie przedstawiony, będzie WiseMapping – program pozwalający tworzyć, udostępniać do współtworzenia, publikować i eksportować mapy myśli. To wspaniałe narzędzie rozwijające umiejętność prowadzenia interesujących notatek, organizacji pracy, zapamiętywania, twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. W programie tym ważne jest to, że do tworzonej mapy można dodać ikony z galerii, aplikacje, notatki tekstowe, linki do stron internetowych, a jedną mapę może współtworzyć wiele osób. Wspólnie stworzymy mapę, udostępniając ją sobie do edycji.

6. TIK w edukacji specjalnej (konstruowanie zindywidualizowanych materiałów edukacyjnych i kart pracy) - Zyta Czechowska

Warsztat jest skierowany do nauczycieli przedmiotów humanistycznych i ścisłych, wychowawców i nauczycieli wczesnoszkolnych pracujących w szkołach ogólnodostępnych oraz szkołach specjalnych. Celem szkolenia jest wyposażenie nauczycieli w umiejętność wykorzystywania nowoczesnych technologii do przygotowywania zindywidualizowanych kart pracy, gier planszowych i materiałów edukacyjnych za pomocą bezpłatnych, dostępnych w sieci generatorów: avatarmaker, senteacher, krzyżówki, bingo, dyplomy, plakaty.  

16:30–17:30
Sesja warsztatowa 2

1. TIK w edukacji językowej klas IV-VIII szkoły podstawowej(odwrócona lekcja z BookCreator i Narakeet) - Celina Świebocka

Podczas warsztatów uczestnicy poznają funkcje aplikacji BookCreator i Narakeet, przydatnych do tworzenia własnych materiałów multimedialnych. Programy sprawdzą się podczas przygotowania zajęć metodą odwróconej lekcji, która jest doskonałym patentem na zaangażowanie uczniów w proces uczenia się i podniesienie ich motywacji do nauki, również podczas zdalnego nauczania.

2. TIK w edukacji matematycznej, w szkole podstawowej (Whiteboard.fi, Virtual Manipulatives, The Math Learning Center Apps) - Agnieszka Ogiegło

W czasie spotkania uczestnicy poznają funkcje i wykorzystanie następujących narzędzi:

 • Whiteboard.fi. To internetowe narzędzie do tworzenia tablic dla nauczycieli i ich całych klas. Idealne do oceniania kształtującego. Co wyjątkowe, uczniowie pracują samodzielnie, nie widząc rozwiązań pozostałych członków klasy. Umożliwia jednoczesne uzyskanie odpowiedzi od wszystkich uczniów na pytanie zadane na tablicy nauczyciela.
 • Virtual Manipulatives. Tablica do wykorzystania zarówno przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak i matematyki. W zależności od wyboru poziomu klasy mamy dostęp do bogatej gamy różnych narzędzi. Dostosowana do podstawy programowej z matematyki w krajach anglojęzycznych.
 • The Math Learning Center Apps. Na stronie tej znajdziemy różne aplikacje matematyczne, część z nich z możliwością udostępniania uczniom do wspólnej pracy. - poznają platformy z darmowymi ćwiczeniami interaktywnymi dla uczniów klas 1-8.

3. TIK w edukacji specjalnej (tworzenie interaktywnych zadań na zajęcia z uczniami z lekką niepełnosprawnością - Remixer, obrazkowe koło fortuny, ChatterPix) - Jolanta Majkowska

Szkolenie warsztatowe przeznaczone dla nauczycieli języka polskiego. Podczas webinarium zostaną zaprezentowane aplikacje pomagające w utrwalaniu wiadomości oraz zwiększające zaangażowanie uczniów. Wirtualne generatory, obrazkowe ruletki oraz aplikacje do tworzenia krótkich animacji sprawią, że lekcje języka polskiego będą twórcze, inspirujące i rozwijające kreatywność uczniów.

4. TIK w edukacji przyrodniczej - Tomasz Ordza

Szkolenie warsztatowe przeznaczone jest dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W czasie spotkania dowiesz się w jaki sposób można wykorzystać zasoby NASA i ESA do przygotowania ciekawych lekcji. Poznasz praktyczne zastosowanie aplikacji "Windy". Stworzysz wirtualną mapę oddziaływań w ramach projektów międzynarodowych w aplikacji Pictramap. 

5. TIK w edukacji polonistycznej (praca z tekstem literackim z użyciem aplikacji Nearpod, Wizer.me i Liveworksheets) - Katarzyna Polak

W czasie warsztatów poznamy ciekawe i wielofunkcyjne narzędzia cyfrowe, bardzo przydatne w pracy polonisty, szczególnie zdalnej. Pomogą one zaplanować całe zajęcia online oraz zadać pracę domową w różnych formach. Korzystając z trzech narzędzi - Nearpod, Wizer.me i Liveworsheets jesteśmy w stanie wyczarować wiele ciekawych i zróżnicowanych aktywności lekcyjnych. Przydadzą się też do sprawdzenia rozumienia czytanego tekstu, udzielenia informacji zwrotnej, pozyskania opinii ucznia czy napisania wypracowania na zajęciach. Dodatkowo w bibliotekach tych platform można znaleźć wiele inspiracji i gotowych materiałów, które również zobaczymy.

6. TIK w edukacji zdalnej (OpenBoard) - Marek Wróblewski

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak pracować z różnymi tablicami interaktywnymi za pomocą jednego programu. Nauczyciele poznają możliwości otwartego programu OpenBoard. Nauczą się tworzyć własne materiały interaktywne, modyfikować gotowe szablony, zapisywać lekcje i importować na dowolnej tablicy.

18:00–19:00
Sesja warsztatowa 3

1. TIK w edukacji językowej w szkołach średnich (Wordwall) - Łukasz Kamiński

W trakcie warsztatu przedstawione zostaną możliwości i funkcje programu Wordwall w nauczaniu języka angielskiego w szkole średniej. Wordwall pozwala na tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych, wśród których są, m.in. test, ruletka, połącz w pary, teleturniej, ustawianie w kolejności. Uczestnicy warsztatu nauczą się nie tylko tworzyć własne materiały, ale również korzystać z bogatych zasobów stworzonych przez innych nauczycieli.

2. TIK w edukacji matematycznej w starszych klasach szkoły podstawowej oraz szkołach średnich(Geogebra /Classroom/, Wizer.me) - Małgorzata Garkowska

Podczas warsztatów przedstawione zostaną możliwości Geogebry - dynamicznego oprogramowania matematycznego przydatnego na wszystkich poziomach edukacji do prezentacji różnych pojęć matematycznych, wizualizacji twierdzeń, definicji czy rozwiązań zadań. Omówione zostaną również możliwości wirtualnej platformy Geogebra Classroom, dzięki której możemy mi.in. przydzielać zadania czy przeglądać postępy uczniów pracujących nad określonym zadaniem. Kolejną platformą będzie Wizer.me, która daje możliwości tworzenie własnych interaktywnych kart pracy, zawierających różnorodne aktywności, udostępniania ich i monitorowania postępów uczniów.

3. TIK w edukacji przedszkolnej (Padlet, Canva, ChatterPix Kids) - Anna Krzyżanowska

W trakcie warsztatu spojrzymy na potencjał wirtualnej tablicy zwanej Padletem, która może pełnić funkcję przestrzeni inspiracji (z propozycjami aktywności poznawczych) jak i przestrzeni komunikacji dla dzieci i ich rodziców. Perspektywa wykorzystania narzędzia odpowiada bowiem nie tylko wyzwaniom w trybie pracy na odległość, ale także na czas edukacji stacjonarnej w czasie pandemii, gdy kontakt bezpośredni z rodzicami jest znacznie ograniczony. Podzielę się swoim doświadczeniem z zakresu tworzenia autorskich zasobów dydaktycznych dla najmłodszych dzieci z wykorzystaniem narzędzia Canva oraz aplikacji ChatterPix Kids. Chcę Was przekonać, że opracowanie własnych materiałów może być nie tylko efektowne i efektywne, ale także optymalne pod względem organizacji czasu pracy.

4. OFF-TIK - upcycling w edukacji ekologicznej - Sylwester Zasoński

Co to jest upcycling i czym się różni od recyklingu? Co to jest Zero Wase? Jak kształcić świadomość ekologiczną u naszych uczniów łącząc ją z ideami DIY i STEM? Co zrobić aby w szkole używać do pracy nie tylko głowy? Tego wszystkiego dowiesz się na warsztatach "Upcycling - nowy pomysł na kreatywny recykling". Uwaga w trakcie warsztatów obowiązkowa wycieczka do własnej kuchni. O szczegółach poinformuje prowadzący.

5. TIK w edukacji językowej w szkole podstawowej w klasach I-III (Trello, WordArt, Vocaroo, AudioJoiner) - Monika Mojsiejonek

Podczas warsztatów przedstawione zostaną narzędzia przydatne w nauczaniu języków obcych w klasach I-III szkoły podstawowej. Dowiesz się jak poprowadzić ciekawą lekcję (także zdalnie) z wykorzystaniem tablic Trello, aplikacji WordArt, narzędzia do nagrywania wypowiedzi Vocaroo czy aplikacji AudioJoiner.

6. TIK w edukacji informatycznej w szkole podstawowej - Małgorzata Woźniak

W trakcie warsztatów dowiesz się jak tworzyć materiały w aplikacji Canva. Poznasz możliwości narzędzia Padlet i dowiesz się jak zorganizować w nim miejsce do współpracy. Poznasz także narzędzie do tworzenia wspólnych prezentacji w chmurze i nauczysz się nim posługiwać.

03/12/2020
16:00–16:30
Odznaka Szkoły eTwinning - wprowadzenie

Czy​m jest Odznaka Szkoły eTwinning? O czym szkoły i nauczyciele muszą pamiętać aplikując o to wyróżnienie? Na jakie elementy należy zwracać uwagę przygotowując się do tej roli?

ekspert: Monika Regulska

16:30–18:00
Szkoły eTwinning - prezentacje działań nagrodzonych placówek

eksperci:

 • Anna Urbasik -  Publiczne Przedszkole nr 17 w Jastrzębiu-Zdroju im. M. Jeżowskiej
 • Renata Płonka - Publiczne Przedszkole nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju
 • Katarzyna Sopolińska - Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu
 • Jolanta Majkowska - Zespół Szkól Specjalnych w Kowanówku
 • Justyna Grzegorzyca - II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie 
 • Paweł Ciesielczuk - Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie

 

 

 • W razie pytań

  Program eTwinning:

  Małgorzata Knap

  kom: 728 455 358

  tel: 22 46 31 223

  mknap@frse.org.pl