Brak obsługi JavaScript

Państwa przeglądarka ma wyłączoną obsługę Java Scriptu bądź go nie obsługuje.

Część funkcjonalności serwisu nie będzie dla Państwa dostępna.

Zalecamy włączenie obsługi Java Scriptu bądź zainstalownie innej przegląrki np.: Fire Fox-a

Za utrudnienia przepraszamy.

W ciągu 5 lat działalności Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży zrealizowano 292 projekty, w których uczestniczyło prawie 7 tys. młodych ludzi. 6 listopada podczas odbywającego się w Warszawie Polsko-Litewskiego Kongresu Młodzieży dyskutowano na temat budowania mostów przyjaźni między oboma narodami oraz nagrodzono najlepsze inicjatywy realizowane w ramach funduszu.

Podczas spotkania odczytano listy premierów obu państw – Donalda Tuska i Andriusa Kubiliusa, którzy zadeklarowali wsparcie dla Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Polski premier zaznaczył, że Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży jest w dużej mierze realizacją naszych marzeń o zjednoczonej Europie bez barier, granic i uprzedzeń. Według premiera Litwy inwestycja w wymianę młodzieży obu krajów służy najlepiej budowaniu polsko-litewskiej przyjaźni.

"5 lat istnienia funduszu wskazuje wyraźnie, jak istotną rolę spełnia on w dziele wzajemnego poznania się Polaków i Litwinów, bez którego niemożliwa jest budowa partnerskich relacji" – zaznaczył w liście do młodzieży Donald Tusk.

Podczas panelu dyskusyjnego socjolodzy, politolodzy, przedstawiciele władz i instytucji nadzorujących prace funduszu rozmawiali z młodzieżą o specyfice relacji polsko-litewskich oraz inicjatywach, które mogą wpłynąć na przyszłość kolejnych pokoleń. Ważnym tematem była także rola lidera młodzieżowego w kształtowaniu porozumienia pomiędzy narodami. Konkluzje z dyskusji pokazują, że warto inwestować w młodych ludzi, ponieważ to oni w przyszłości będą budować wspólne, symboliczne mosty.

Druga część Kongresu została oddana w ręce uczestników , beneficjentów Funduszu, którzy w trakcie seminarium „Celebrate2gether” przygotowali prezentacje swoich projektowych sukcesów oraz korzyści jakie płyną z realizacji przedsięwzięć młodzieżowych. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi prezentacjami.

Kolejną częścią naszego wydarzenia były ceremonia przyznawania nagród za najlepsze polsko-litewskie projekty młodzieżowe. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: najdłuższe partnerstwo, najbardziej kreatywny projekt i największa zmiana.

Na koniec Kongresu organizatorzy przygotowali dla uczestników słodką niespodziankę - tort urodzinowy, który został symbolicznie pokrojony przez przewodniczących Komitetu Funduszu.

Mamy nadzieję, że zarówno Kongres, jak i ostatnie pięć lat, pokazały, że o relacje sąsiedzkie należy dbać już od młodzieńczych lat, tak aby w życiu dorosłym rozwijać przyjaźnie i budować coraz to nowe porozumienia.

Galeria zdjęć »

Zwycięzcy konkursu na najlepsze polsko-litewskie projekty młodzieżowe »

Prezentacja zdjęciowa "Step by step"

Prezentacja filmowa "We can do!"

 • W razie pytań

  Kontakt


  Koordynatorka Funduszu

  Koordynatorka Kongresu

  Ewelina Miłoń
  tel. 22 4631 419
  e-mail: emilon@frse.org.pl


  Organizacja kongresu

  Aneta Pliszka
  tel. 22 4631 103
  e-mail: apliszka@frse.org.pl

  Ewa Jaczewska
  tel. 22 4631 172
  e-mail: ejaczewska@frse.org.pl


  Rejestracja

  Sylwia Urbaś
  tel. 22 4631 417
  e-mail: surbas@frse.org.pl


  Media

  Małgorzata Piekarska
  tel. 22 4631 417
  e-mail: mpiekarska@frse.org.pl