English polski
Brak obsługi JavaScript

Państwa przeglądarka ma wyłączoną obsługę Java Scriptu bądź go nie obsługuje.

Część funkcjonalności serwisu nie będzie dla Państwa dostępna.

Zalecamy włączenie obsługi Java Scriptu bądź zainstalownie innej przegląrki np.: Fire Fox-a

Za utrudnienia przepraszamy.

Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie

W dniach 28-29 września 2011 r. w gmachu starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja pt. „Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie” wpisana do oficjalnego kalendarza polskiej prezydencji w Radzie UE. Konferencja zorganizowana została przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Uniwersytetem Warszawskim, Urzędem Miasta st. Warszawy oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji .

Konferencję otworzyła minister edukacji narodowej, Katarzyna Hall słowami: "Dobra znajomość języków obcych to kluczowa kompetencja w funkcjonowania we współczesnym świecie". O potrzebie rozwijania kompetencji językowych mówiła także komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży UE, Androulla Vassiliou, w specjalnym przesłaniu video do uczestników konferencji:  "Jednym z najważniejszych elementów społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy jest nauka języków obcych. (...) Moją osobistą ambicją jest ustanowienie nauki języków obcych jednym z najważniejszych priorytetów przyszłej generacji programów edukacyjnych UE."

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji było wręczenie certyfikatów "Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków" w ramach X edycji konkursu European Language Label. W uroczystości wręczania certyfikatów i nagród wzięli udział: minister edukacji Katarzyna Hall i p.o. dyrektor generalny ds. tłumaczeń pisemnych Komisji Europejskiej Rytis Martikonis.

W dwudniowej międzynarodowej konferencji "Kompetencje językowe podstawa sukcesu zawodowego i społecznego w Europie" uczestniczyło blisko 400 osób z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym eksperci zajmujący się nauczaniem języków, nauczyciele i wykładowcy akademiccy, przedstawiciele ośrodków badawczych, stowarzyszeń tłumaczy oraz przedstawiciele instytucji unijnych i Rady Europy.

Rezultaty prac grup dyskusyjnych i sesji plenarnych znalazły odzwierciedlenie w deklaracji końcowej, w której zaproponowano powołanie przez Komisję Europejską Stałej Grupy Roboczej do spraw Języków, co przyczyniłoby się do wzmocnienia współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między państwami członkowskimi w obszarze wielojęzyczności.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią deklaracji końcowej.